Feltöltés alatt!

GYIK: Mit kell tudni a társasházakról?

Mit is jelent az hogy társasház?

A tévhitekkel ellentétben egy társasház nemcsak egy hatalmas épület, amiben több lakás található, annál sokkal több. Valójában egy gazdasági társaságról beszélünk.Ha egy társasházi lakás tulajdonosai leszünk, egy egység szerves részét képezzük, továbbá kötelezettségeink keletkeznek a többi tulajdonossal szemben(pl közös költség fizetés). A társasház az Alapító Okirat elfogadásával jön létre, amit az összes tulajdonosnak el kell fogadni, és az ebben foglaltak minden későbbi új tulajdonosra kivétel nélkül vonatkoznak.

Mi a különbség a közös képviselő és a társasházkezelő megnevezések között?

Közös képviselő:

  •   Lehet egy tulajdonos a társasházból, társasházkezelő, vagy kezeléssel foglalkozó cég, ahol rendelkezik legalább egy tag az ehhez szükséges szakképesítéssel.

Társasházkezelő:

  •  Olyan személy, aki rendelkezik a társasházak kezeléséhez szükséges jogi, gazdasági és műszaki ismeretekkel.Elvégezte a szükséges regisztrációt és társasházkezelői tevékenységét vállalkozóként, vagy egy cég alkalmazottjaként folytatja.

Amennyiben tulajdonos tölti be a közös képviselő tisztségét, nem szükségeltetik szakképesítés megléte, de így nem végezhet a társasház számára olyan feladatokat, amit csak a társaházkezelő tehet meg.

Mit kell tudni a közös költségről?

A közös költség tulajdonképpen nem más, mint egy anyagi kötelezettség a társasház felé a tulajdonosok részéről.Egyszerűen  tekinthetünk rá úgy mint az iskolában az osztálypénzre. A közös kiadások fedezésére szolgál, mint például épületbiztosítás közös víz,villany egyéb közüzemi szolgáltatások, jogi eljárások díja,képviseleti díj,anyagbeszerzések, jogszabályok által megkövetelt ellenörzések költsége,stb. Minden esetben a közgyűlés állapítja meg az összeget, de jogilag nincs sem alsó, sem felső határa.Fizetni kötelező, felmentést fizetés alól egyedül a közgyűlés adhat.

Milyen szervezeti egységei vannak egy társasháznak?

Közgyűlés:Legfőbb egységként a közgyűlést kell megemlíteni, mivel bárminemű ügyre vonatkozólag, amiről nem készült írásos szabályozás, Ő jogosult dönteni.A közgyűlés a tulajdonosokból áll, ők szavazhatnak, hozhatnak határozatot. A többség hajlamos összekeverni a lakógyűlést a közgyűléssel, aminek csak egy szépséghibája van: HATÁROZATOT HOZNI CSAK KÖZGYŰLÉSEN LEHET. Ennek megvannak a formai szabályai. A lakógyűlés általában csak információátadásra alkalmas, illetve véleményfelmérésre. A közgyűlések formai szabályainak betartása azért fontos, mert az azon elfogadott határozatok bármelyik tulajdonos által megtámadhatóak a bíróságon, és akár érvénytelenítheti is azt formai hibára hivatkozva.

Közös képviselő/Intéző bizottság: Ő(k) jogosultak képviselni a társasházat.Általában közös képviselője van a lakóközösségeknek, de vannak esetek(pl: nagy házak), amikor többtagú(3) bizottság létrehozása indokolt, ahol a közös képviselővel megegyező posztja a bizottság elnökének van. Hogy ne legyen olyan egyszerű a dolog, íme néhány kritérium, aminek meg kell felelni, hogy közös képviselő lehessen valaki:

  • nem lehet büntetett előéletű
  • ne legyen eltiltva e tevékenység folytatásától
  • képzettség nélküli személynek tulajdonosnak kell lennie abban a házban ahol képviselő
  • üzletszerű társasházkezeléshez szakképzéssel kell rendelkeznie és el kell végezni a szükséges regisztrációt

Számvizsgáló bizottság/ellenörző személy: 25 albetét felett számvizsgáló bizottságot kell létrehozni a társasházban.Szerepe a közös képviselő munkájának nyomon követése, ellenőrzése, véleményezése a közgyűlés felé.Törvény szerint legalább egy elnökből és két tagból kell hogy álljon.25 albetét alatt viszont megengedi a törvény, hogy egy személyt ruházzanak fel az ellenőrzési jogkörrel.